top of page

    VITILIGO W KILKU SŁOWACH  

    VITILIGO W KILKU SŁOWACH  

2_edited.jpg

Vitiligo ( bielactwo ) pojawia się na skórze. Objawia się białymi plamami, bardziej lub mniej widocznymi, najczęściej umiejscowionymi  na twarzy, stopach, dłoniach, kostkach, genitaliach. 
Choroba ta nie jest ani wynikiem jakiejkolwiek infekcji, nie jest chorobą zakaźną, a więc nie można się nią zarazić od innej osoby. Nie jest bolesna, oczywiście nie wspominając o różnego rodzaju problemach psychologicznych.

CO  TO JEST VITILIGO ?

Pojawiajace się na skórze białe plamy mogą być nieregularne, owalne, najczęściej  z wyraźnie widocznymi konturami, często ciemniejszymi od koloru naturalnej skóry . 

W zależności od typu Vitiligo odbarwienia są różnie rozłożone na skórze, mogą być bardziej lub mniej intensywne. Mogą występować jako pojedyncze zmiany, ale może też dojść do całkowitej utraty naturalnego koloru skóry.

Depigmentacja może wystąpić w każdym wieku i w każdym momencie życia. Występuje na wszystkich etnicznych typach skóry niezależnie od miejsca zamieszkania, czy też typu wykonywanej pracy.  

Skóra traci pigment z powodu zaniku komórek zwanych MELANOCYTAMI odpowiedzialnych za produkcję pigmentu nadającego kolor skórze. Bez melanocytów skóra staje się biała. Również kępki, bądź wszystkie włosy mogą stać się białe.

Przyczyny Vitiligo są różne, m.in. mogą być wywołane przebytymi chorobami np. Anemią, cukrzycą, rotavirusem i wieloma nnymi chorobami przebiegającymi bezobjawowo. Około 1-2% populacji na świecie jest dotkniętych tą chorobą. Często Vitiligo jest dziedziczone z 3-go lub 2-go pokolenia (dziadkowie, rodzice). Genetycznie Vitiligo jest przekazywane w ok 30 %, w tym dominuje dziedziczenie po dziadkach, choć precyzyjne dane nie są bliżej znane.

W naszej Poradni AFPV wychodzimy naprzeciw chorym starając się wysłuchać i pomóc co robić, zarówno dotkniętym Vitiligo, jak i rodzinie, czy bliskim. Jest to choroba, którą należy traktować kompleksowo bez względu na to, czy jest genetyczna, czy nie. Układ immunologiczny nie jest jedynym sprawcą jej pojawienia. Ogólnie przyjęte pojęcie, że jest to choroba wywołana stresem nie jest prawdziwe, niemniej stres może przyspieszyć wcześniejsze pojawienie się Vitiligo. Plamy już widoczne, stres może powiększyć, jak i spowodować pojawienie się nowych. Krótko mówiąc stres nie sprzyja leczeniu żadnej choroby, ale z nadmiaru stresu także można choroby się nabawić. Każdy z nas słyszał od dziadków, bądź rodziców“ nie stresuj się, bo się nabawisz ciężkiej choroby“. 

Ważnym jest wiedzieć że melanocyty będąc delikatne i wrażliwe źle znoszą powtarzające się na skórze otarcia i wszelkiego rodzaju urazy. Jest to tak zwany fenomen Koebnera. Fenomen Koebnera dotyczy  mikrourazów skóry, które  przyspieszają rozwój Vitiligo (potarcia, powtarzające się uciski np. biustonosz, ramiączka biustonosza, potarcia butami, potarcia jeansami na biodrach, uciski paskiem). Vitiligo na dłoniach, czy stopach może być wynikiem częstego pocierania. Stąd klasyka występowania Vitiligo na takich częściach ciała jak dłonie, stopy, łokcie, kolana, piszczele, wokół oczu, zgięcia: pod pachami, łokcia, kolana, kostki stóp.   

Najczęściej występujące miejsca zaniku pigmentu spowodowane otarciami i urazami:

3.jpeg (1).jpg
image21.png
image24.jpg

Typy Vitligo u mężczyzn i u kobiet:

3_edited_edited.jpg
IMG_5938.jpg

Focal - ogniskowe, 

Segmental - segmentalne

Acro-facial - łukowo twarzowe

Vulgaris - generalne

Universalis - całkowite (ponad 85% odbarwień)

image19.jpg
image25.jpg
image33.jpg
image15.jpg
image13.jpg
image39.jpg
image1.jpg
Vitiligo: Wiadomości
image7.jpg
image41.jpg
image3.jpg
image38.jpg
image35.jpg
image32.jpg
image2.jpg
bottom of page